BIOGRAFIA:


RAS ZIUT czyli Józef Ostrowski - jestem producentem muzyki i wokalistą z Tczewa.
Początek mojej przygody z muzyką to rok 1995, kiedy powstała kapela NO LIBAB DAB grająca mieszankę punka, reggae i hardcore'a (wcześniej nosiła nazwę OŚWIECENIE). Grałem w niej na gitarze i byłem wokalistą. Kapela istniała około 2 lat (w międzyczasie jej działalność była zawieszana) i na koncie miała trzy koncerty. Niestety ze względu na problem z salą prób oraz brakiem czasu, związanym z życiem prywatnym, NO LIBAB DAB przestał istnieć (ale kto wie może kiedyś ... ;-) ).
Pod pseudonimem RAS ZIUT zacząłem występować w roku 2002 - powstawały wtedy pierwsze próby nagraniowe oraz rozpocząłem organizowanie imprez w Tczewie jako dee-jay/selektor (więcej na ten temat w dziale PAZURTUPAKA). Pierwsze moje rymy zaczęły powstawać gdy poznałem tczewsk ą, rapową grupę EXCALIBUR . Znałem już wcześniej dwóch nawijaczy z Excalibura jednak nie znałem ich produkcji. Dzięki ich wsparciu oraz fakcie, że w domowych warunkach można tworzyć nieżle brzmiące produkcje oraz nagrywać do nich wokale, zacząłem tworzyć jako RAS ZIUT - Big Up ! Excalibur !!.
Mój pierwszy publiczny występ to rok 2003 na rapowym koncercie "Kultura Hip Hop III" w Tczewie. W tym samym roku, na zaproszenie trójmiejskiego producenta reggae KADUBRY, nawijałem na dwóch imprezach w gdańskim Żaku. Były to typowo sound systemowe występy. KADUBRA w roli selektora a ja wraz z braćmi z WENDETA BROS. jako nawijacze.
Były to moje pierwsze występy dla większej publicznosci jako sound systemowy nawijacz . Big Up! Kadubra i Wenoman!!
W tym czasie zacząłem tworzyć swoje pierwsze beaty i rytmy, do których nagrywałem wokale u Excalibur'ów. Nagrywaliśmy wtedy też wspólne kawałki. W późniejszym czasie nagrałem wokale do rytmu stworzonego przez Babilon Zion Sound System z Opola.
Rok 2003 to także gościnna nagrywka na nielegal rapowej ekipy H.R.N.A z Tczewa.
Był to czas kiedy następowała integracja tczewskich ekip rapowych.
W roku 2004 nagrałem wokal na epkę tczewskiego, rapowego składu B.P.M/W.O.P, oraz powstał wspólny kawałek z MC GRZELO z Warszawy, aktualnie udzielającego się w 3XR SOUND SYSTEM.
Latem 2004 roku nawijałem razem z KADUBRA DYNAMITE SOUND na festiwalu reggae w Ostródzie.
W tym także roku została wydana Encyklopedia Polskiego Reggae autorstwa Jarosława Hejenkowskiego, w której jestem wymieniony. Bardzo sympatyczna i ciekawa sprawa ;-)
Rok 2005 to gościnna nawijka na epce MEMERO/WAJER - nielegal nagrany przez dwóch tczewskich raperów oraz powstał projekt zjednoczonych tczewskich ekip 83-110.
Pod koniec roku została nawiązana współpraca z K-JAH z Bogatyni, której finałem był ciepło przyjęty kawałek "Jedna miłość" na stworzonym przez K-JAH rytmie Babylon Fire.
W ciągu tego całego czasu nagrywałem pojedyncze numery, które były publikowane w internecie lub niepublikowane w ogóle.
Rok 2006 to przede wszystkim zmiana mojego stanu cywilnego - ożeniłem się z moją wybranką Moniką ;-). Ta odpowiedzialna decyzja wpłynęła jednak na chwilową przerwę w tworzeniu nowych produkcji.
Nie na długo jednak bo w połowie roku wyszedł mixtape ZLSELECTY z Kamiennej Góry, na którego nagrałem "special" (czyli specjalny numer dla i o ZLSelekcie) oraz jeden nowy kawałek. Współpraca ta zaowocowała 2 imprezami zagranymi przez ZLSelectę w Tczewie oraz propozycją nagrania wokali na nowy mixtape.
Na przełomie 2006/2007 nagrywana była płyta tczewskiego rapera Noybisa. Płyta "Powiedz w czym nadzieja" w całości została nagrana w moim prowizorycznym "Pazur Pseudo Studio". Oprócz gościnnego udziału w dwóch kawałkach zająłem się nagraniem wszystkich wokali, miksem i realizacją materiału oraz koniecznym masteringiem. Pomimo nieprofesjonalnego sprzętu, który posiadam udało się osiągnać całkiem niezłą jakość i brzmienie oraz spójność. Jest to pierwszy taki projekt, którym zaj ąłem się w całości.
Rok 2007 to także gościnny udział na mixtapie MUSIEGO - "W 80 minut dookoła vinyla" oraz na nielegalu ZKMD36 - "Kontrast"
W 2008 roku wypuściłem w końcu pierwszy materiał w postaci płyty. Nielegal "Staredemosesje" to zapis wcześniej niepublikowanych numerów, nagranych na przestrzeni trzech lat. Jak wskazuje nazwa płyty to numery demowe, które miały pierwotnie tworzyć kilka różnych projektów. Z różnych przyczyn tak się nie stało a kawałki zalegały na dysku komputera. Z uplywem czasu stwierdziłem, że nie ma sensu nagrywać tych kawałków na nowo i najlepiej będzie jak je wszystkie połącze i wypuszczę dla ludzi, którzy już długo na nie oczekiwali. Więc tak się stało - odbiór różny, zdania podzielone i niech tak będzie ;-)
Obecnie pracuję nad kolejną płytą - tym razem praca idzie systematycznie. Działam nad stworzeniem profesjonalnego studia (miejsce już jest) oraz powolutku z Tonym reaktywujemy stary projekt - kapelę NO LIBAB DAB.
W ciągu całej działalności jako Ras Ziut zagrałem na kilkunastu koncertach i imprezach sound systemowych, nagrałem parę gościnnych wokali oraz kilkanaście własnych produkcji jednak do tej pory nigdzie nie wydanych.DYSKOGRAFIA


LEGAL:

WSPÓLTWORZONE PROJEKTY:

Wykonawca: NO LIBAB DAB
Tytuł: MAKE SOME NOISE
Wydawca: PAZURTUPAKA REC.
Rok: 2011

Pierwsza, debiutancka płyta No Libab Dab wydana nakładem tczewskiego Pazurtupaka Records w formie Digipak CD. To 15 utworów w stylistyce punk rock reggae, miejski folk, rzeczywistość i kultura, ulica, społeczeństwo. Zbuntowany hałas i "100 weight of collie weed". Płyta zawiera dwie wersje dub'owe oraz kawałek bonusowy. Część utworów powstawało już w połowie lat '90 jednak dopiero teraz zostały nagrane. Na płycie znalazł się też jeden cover kapeli Guernica Y Luno. Okładkę namalował Rafał Karcz. Muzykę nagrano w Direct Studio Tczew w dwóch krótkich sesjach na setkę w latach 2009-2010. Wokale nagrano w sali prób ACK "Zebra" 2010.

TRACKLISTA:

1. Intro 2. Mam gdzieś, mam dość 3. Powitanie 4. Bez świadomości 5. Guernica Y Luno 6. Make Some Noise 7. Minuta za minutą 8. Codzienność 9. Czy widziałeś? 10. Wolne od szkoły 11. Rudeboy 12. Po co? 13. Rudeboy Dub 14. Codzienność Dub 14. Bonus track

Słowa: No Libab Dab oprócz: track 05 - Guernica Y luno, track 12 - Ania Kolberg
Muzyka: No Libab Dab oprócz: track 05 - Guernica Y Luno
Muzykę nagrano w Studio Direct Tczew 2009-2010
Wokale nagrano w sali prób ACK "Zebra" 2010
Produkcja: Pazurtupaka 2011


Wykonawca: VA
Tytuł: SZTUKA PRZECIWKO PRZEMOCY 2
Wydawca: ACK "ZEBRA"/FUNDACJA POKOLENIA
Rok: 2010

Kontynuacja projektu z 2009 roku. Tym razem kompilacja prezentuje utwory wykonawców wyłonionych w koncertowym przeglądzie. Oprócz muzyków związanych z ACK "Zebra" oraz Fundacją Pokolenia składanka prezentuje utwory innych tczewskich artystów oraz kapele pochodzące z pobliskich miast. Na płycie znajduje się 14 utworów. 9 z nich to numery nagrane w studiu specjalnie na tą składanke a pozostałe 5 to archiwalne nagrania zespołów. My udostępniliśmy utwór "Make Some Noise" pochodzący z nadchodzącej debiutanckiej płyty.

TRACKLISTA:

1. DATURA - Skóra 2. KLIMT - Oceany 3. IDOL FALLS - Affection Of Dirt 4. 7 - Fanatic 5. PROTEZA - Czasami... 6. HUMAN FARM - Moja Chocolada 7. LOST SILENCE - Mój Mózg 8. SPIN - Taniec 9. BANAU - First Stone To Fall 10. NO LIBAB DAB - Make Some Noise 11. LOLEK - Łap To 12. BERT/MATEJ feat. STARY & DJ ACE - Sexi Doll 13. ABI - Można Inaczej 14. KRYSTIAN KAVKA - D.O.A.

Utwory: 1,4,5,6,7,9,11,12 i 13 - nagrania dokonano w Direct Studio (Tczew) w sierpniu i wrześniu 2010 roku.
Mix: Adam Przybyłowski Jr i Piotr Kowalski
Mastering: Adam przybylowski Jr
Utwory: 2,3,8,10 i 14 - archiwum zespołów.

SKŁADANKI:

Wykonawca: VA
Tytuł: SZTUKA PRZECIWKO PRZEMOCY
Wydawca: ACK "ZEBRA"/FUNDACJA POKOLENIA
Rok: 2010

Składanka prezentujacą dokonania artystów grajacych w piwnicach Alternatywnego Centrum Kultury "Zebra" w Tczewie i związanych z ACK "Zebra" oraz Fundacją Pokolenia. Na płycie znajduje się 14 utworów. Pierwsze 9 to numery nagrane w studiu specjalnie na tą składanke a pozostałe 5 to archiwalne nagrania zespołów. Pojawiam się w nagranym wczesniej kawałku "Rudie Trauma" oraz w projekcie W GORĘ RĘCE PROJEKT (nawijają NOYBIS, GRAS, ja, BERWI i MUSI) i kawałku mojej kapeli NO LIBAB DAB - "Bez Świadomości"

TRACKLSTA:

1. APORIA - Moja Perspektywa 2. FLIGHT OF FANCY - Towards West 3. HUMAN FARM - Niesmak 4. INSOMNIA - Matka 5. NO LIBAB DAB - Bez Świadomości 6. NOW OR NEVER - Runaway 7. PROTEZA - Nostromo 8. ONE FOOT JAPAN - Nieczysta Gra 9. W GÓRĘ RĘCE PROJEKT - Mocna Strona / Tunel 10. CALIFORNIA STORIES UNCOVERED - Silver 11. IDOL FALLS - The Mask 12. MISSIS K - Kwas 13. RAS ZIUT - Rudie Trauma 14. VERTIGO - Krew

Utwory: 1-9 - nagrania dokonano w Direct Studio (Tczew) w sierpniu 2009 roku.
Mix: Adam Przybyłowski Jr i Piotr Kowalski
Mastering: Adam przybylowski Jr
Utwory: 10-14 - archiwum zespołów.


Płytę "Sztuka przeciwko przemocy" możecie sciągnąć legalnie i bezpłatnie pod tym linkiem:
www.tcz.pl/download/sztuka_przeciwko_przemocy.zip.
W ściągniętym folderze oprócz wszystkich utworów znajduje się pełna okładka w formacie .pdf.

NIELEGAL:

PROJEKTY SOLOWE:

Wykonawca: RAS ZIUT
Tytuł: STAREDEMOSESJE
Rok: 2008

Nielegal zawiera 15 wcześniej nie publikowanych numerów. StareDemoSesje to mój pierwszy materiał złożony w postać całej płyty. Nie wiele brakowało aby nigdy nie ujrzał światła dziennego. Nielegal zawiera kawałki nagrane na przełomie lat 2005 - 2007. Są te demowe wersje, które miały być nagrane na nowo jednak tak nigdy się nie stało. Zdecydowałem się na opublikowanie tych numerów w takiej postaci w jakiej zostały wtedy nagrane. Ten materiał mógłbym nazwać "To dla moich ludzi" bo gdyby nie oni to pewnie utwory dalej obrastały by kurzem. Nastał czas aby zakończyć pewien etap i podzielić się jego owocami z tymi, którzy długi czas na nie oczekiwali oraz z tymi, którzy nie mieli pojęcia o ich istnieniu. Oprócz samych kawałków w folderze znajdują się okładki w wersji na pudełko typu "slim" jak i na grube standardowe pudełko na płytę audio CD.

TRACKLSTA:

01. PROSTA DROGA (intro) 02. TO TEN RYTM 03. CIENKA GRANICA 04. NIE DA SIĘ WYŁĄCZYĆ 05. POROZUMIENIE 06. DANSAL 07. INSPIRACJA 08. HYMN 09. PROJEKT 10. TYLE LAT 11. RUDIE TRAUMA 12. UWAŻAJ

BONUS TRACKS:

13. WNG (boombastic wersja) 14. WIARA CZYNI CUDA (terminator wersja) 15. NIE WOLNO (daab wersja)

TEKSTY: RAS ZIUT za wyjątkiem części tekstu w tracku 15 - Sławomir Wolski
PODKŁADY: RAS ZIUT oprócz tracków 01, 07, 12 - McB, 05 - K-JAH ("Irie Riddim"), 13 - CEEN ("Boombastc Riddim") 03 - R. N. MARLEY ("Heathen Riddim"), 04 - W. POWELL ("Baghdad Riddim"), 14 - DJ TERMINATOR X. Track 15 to remix PAZURTUPAKA utworu DAAB - "Nie wolno (nie ufać)".
SCRATCH: track 02 - freestyle scratch - DJ KLIMAT
MIX: RAS ZIUT oprócz tracków: 07, 12 - McB
Wokale zarejestrowane w latach 2005 - 2007 w Pazur Pseudo Studio
Projekt okładki i wykonnie - Ras Ziut PAZURTUPAKA 2008

WSPÓLTWORZONE PROJEKTY:

Wykonawca: 83-110
Tytuł: MIXTAPE
Rok: 2005

83-110 to kilkunastu wielbicieli muzyki Hip Hop. Nazwa powstała od kodu pocztowego miasta Tczew, skąd pochodzą wszyscy wykonawcy. W poszczególnych kawałkach rapują ze sobą członkowie różnych ekip. 83-110 tworzą EXCALIBUR, MCB, B.P.M./W.O.P, WAJER, H.R.N.A, RAS ZIUT, BYK, GIEOGIE. Pomysł na tytuł płyty: "Mixtape" wyszedł z tego iż tylko 5 podkładów jest naszej produkcji a reszta to po prostu tzw. "kradzione bity" ;-) Ja udzielam się w 2 utworach: "Powiedz" (na naszym miksie trzech dancehallowych riddimów) i "Niech" (do którego podkład jest mojego autorstwa).

TRACKLISTA:

1. NO I KOLEJNY... (słowa: Berwi. Memero, Gieogie, Byk, Musi, Wajer. bit: Cali Agent - "Neva Forget)
2. DO TEGO DĄŻE (słowa: Memero, Berwi, Gajus, Musi. bit: JD & Madlib)
3. HAREM (słowa: Berwi, Musi, Memero. bit: McB
4. IM SZYBCIEJ (słowa: Berwi, Noybis, Gieogie, Czep, Wajer. bit: Atmosphere - "A Song About A Friend")
5. OPANUJ EMOCJE (słowa: Noybis, Gras, Berwi, Wajer. bit: producent nieznany)
6. BEZ STRESU (słowa: Gajus, Berwi, Wajer. bit: producent nieznany)
7. PO CO TU JESTEM (słowa: Wajer, Memero, Musi, Berwi. bit: producent nieznany)
8. MIASTO NOCĄ (słowa: Wajer, Memero, Musi, Berwi. bit: Berwi & Byk)
9. KONTRA (słowa: Berwi, Memero. bit: McB)
10. POWIEDZ (słowa: Ras Ziut, Berwi, Byk. bit: riddims mix)
11. NIE MA TO TAMTO (słowa: Musi, Berwi, Byk, Memero. bit: Berwi & Byk)
12. NIECH (słowa: Musi, Jagood, Noybis, Ras Ziut. bit: Ras Ziut)

Mix i mastering: Berwi

WYSTĘPY GOŚCINNE:

Wykonawca: MEMERO & SUSZI
Tytuł: USIĄDŹ WYGODNIE I SŁUCHAJ
Rok: 2011

Nielegal MEMERO & SUSZI - Usiądź wygodnie i słuchaj. Zderzenie młodego i starszego pokolenia, uliczny rap w wykonaniu Memka znanego z ekipy B.P.M/W.O.P. i ze współpracy z Wajerem oraz Susziego znanego z grupy ACG. Nad całością miksów pracowali wraz z KES'em. Płyta zawiera 20 utworów gdzie w jednym z nich "T.C.Z.E.W. - Rap Stacja" udzielam się gościnnie wraz z Wajerem, Kesem, Macią, Musim i El Marianem.


Wykonawca: PEKLI
Tytuł: RECYKLING MIXTAPE
Rok: 2010

Jest to kolejna solowa płyta PEKLEGO tym razem w formie mixtejpu czyli luźnego podejścia do bitów i sampli w nich użytych. Gościnnie nawinąłem w kawałku "Kto broi ten sie boi" ora "Pistolecik". Gości jest więcej na płycie: ESOBE, GRUBSZY, BENY, FAZI, SZA-V i SAMI. Produkcja Pekli/Drap dla Frostyler.Rec 2010.


Wykonawca: JOLLY
Tytuł: ANTY SYSTEM - Z PRZESZŁOŚCI W PRZYSZŁOŚĆ
Rok: 2010

Jest to pierwsza produkcja tczewskiego rapera MŁODEGO JOLLEGO. Gościnnie nawinąłem w kawałku "Weapon Of Choice (Anit War)".


Wykonawca: ZKMD36
Tytuł: KONTRAST
Rok: 2007

Jest to kolejna solowa płyta ZKMD, MC rapującego w dwóch językach - po polsku oraz niemiecku. Gościnnie nawinąłem w kawałku "Prawo do milczenia". Gości jest więcej na płycie: EWA, EMATEI DUCH, DZK, MEMERO, WAJER, EDUARDO, WIŚNIA (TWA), CRIZZY CRISS, INDOKEN oraz KACZMI z NAGŁEGO ATAKU SPAWACZA. Na płycie znajduje się 21 kawałków, do których bity stworzyli: ZKMD, DAVE, MERLIN, DJ WEEDEE, IVAN, OER BEATZ, FALKONETTI i VIBI.


Wykonawca: NOYBIS
Tytuł: POWIEDZ W CZYM NADZIEJA
Rok: 2007

"Powiedz w czym nadzieja" to pierwszy solowy nielegal tczewskiego rapera Noybisa znanego z ekipy H.R.N.A. Na albumie znajduje się 16 utworów plus 3 remixy. Na płycie gościnnie udzielają się GAJUS, MUSI, MACIA, GIEOGIE oraz ja w dwóch numerach: "Marsz słowa" oraz "Co ci powiedziałem". Na nielegalu usłyszymy bity IVANA, TENKA oraz CZAJA. "Intro" oraz "Outro" stworzył IVAN. Za skrecze oraz cuty odpowiedzialni są STR, MUSI oraz ja w kawałkach "Powiedz w czym nadzieja" i "W mej pamięci". Okładkę stworzył STR.
Jest to wyjątkowy dla mnie album gdyż w całości został nagrany w moim "Pazur Pseudo Studio" oraz w całości zają łem się jego nagraniem, realizacją miksem oraz masteringiem. Płytę charakteryzuje spójność, ciekawe, przemyślane teksty Noybisa oraz dobre remixy i rożnorodne bity. Tczewski rap dalej rośnie w siłę i oby tak dalej ;-) BIG UP !!


Wykonawca: MUSI
Tytuł: W 80 MINUT DOOKOŁA VINYLA
Rok: 2007

"W 80 minut dookoła vinyla" to pierwszy tczewski mixtape zmiksowany z płyt winylowych. Twórcą tego mixtapu jest MUSI znany z rapowych składów B.P.M./W.O.P oraz 83-110. Premiera mixtapu zbiegła się z 10 rocznicą tczewskiego hip-hopu - z tego względu na okładce widnieje rzymska cyfra X. Na mixtapie znajduje się mieszanka rapowych amerykańskich klasyków oraz współczesne imprezowe numery hip-hopowe i dancehallowe. Dodatkowo MUSI dołączył swój premierowy kawałek "Oda do oldskoolu", w którym gościnnie nawinąłem refren. Na mixtapie m.in. można usłyszeć takich wykonawców jak: DEAD PREZ, 2 PAC, NAS, DR DRE, NOTORIOUS BIG, SKEE LO. Nie zabrakło również polskich akcentów - można usłyszeć m.in. MORWA, PCP, HEMP GRU. Oprócz oryginalnych kawałków MUSI zapodał przez siebie stworzone "blendy" czyli miks oryginalnych wokali z róznymi podkładami. This is a journey into sound...


Wykonawca: ZLSELECTA
Tytuł: SOUNDZ OF BIBA 2005/2006
Rok: SHIS 2006

Mixtape ZLSelecty prezentuje głównie brzmienia dancehallowe ale znajdziemy też na nim elementy rapu oraz reegaetonu. Posród zmiksowanych 39 utworów prezentujacych artystów zagranicznych (m.in. Capleton, Sizzla, Chico, Lady Saw) oraz polskich (m.in. Mista Pita, Bob One, Marika, Junior Stress) znajdują się dwa utwory z moimi wokalami: "Special" na rytmie World Jam oraz "Nie daj się prosić" na rytmie Heart Beat. Mixtape za wyjatkiem moich wokali oraz wokali Podziemnej Struktury to 100% winyl czyli wszystko co słychać pochodzi z kolekcji płyt ZLSelecty - świetny mixtape na imprezy.


Wykonawca: MEMERO/WAJER
Tytuł: SPRAWDZAJ NIELEGALE
Rok: 2005

Jest to nielegal dwóch raperów z Tczewa: Wajera oraz Memka ze składu B.P.M./W.O.P. Pośród 11 konkretnych numerów znajduje się kawałek "Champion" na którym wraz z Gieogie oraz Bykiem gościnnie nawijam. Kawałek można ściągnąć z działu download a całą epkę klikając na okładkę.


Wykonawca: EXCALIBUR
Tytuł: KONTRABANDA
Rok: 2004

Excalibur to pierwsza tczewska grupa rapowa (wcześniej MFH Klan). Jest to druga produkcja sygnowana nazwą Excalibur. Ta płyta jako taka nie ujrzała światła dziennego. Jest to zapis sesji nagraniowych z dwóch lat. Rózne kawałki zostały udostępnione w różnym czasie. Nie zostały związane spójnie w ramach jednego konkretnego materiału. Płyta nagrywana była od 2002 do 2004 roku. Oficjalnie nie została zakończona jednak z perspektywy czasu nagrania, które zostały wtedy zapisane Excalibur uznaje za płytę "Kontrabanda". Nawijam gościnnie w kawałku "Korporacje". Kliknij na okładkę a połączysz się ze stroną, z której będziesz mógł ściągnąć numery z płyty.


Wykonawca: B.P.M./W.O.P.
Tytuł: METAMORFOZA
Rok: 2004

Jest to epka/nielegal tczewskiego składu B.P.M./W.O.P. Skład tworzą: Musi, Memek, Gajus oraz wokalistka Emila jednak jej głosu nie ma na tej płycie. Na epce znajduje się 8 kawałków z czego dwa to remixy tczewskiego producenta MCB. Nawijam tu gościnnie w kawałku "Kozak". Na "Metamorfozie" "zwingli cykają bitem" ;-)


Wykonawca: H.R.N.A
Tytuł: CAŁY CZAS
Rok: 2004

Jest to nielegal tczewskiej ekipy H.R.N.A. który w całości został nagrany w profesjonalnym studiu. H.R.N.A. tworzą Noybis, Kłos oraz Jagood. Na nielegalu znajduje się 14 kawałków plus "Intro" i "Outro". Mój wokal gościnnie nagrałem do utworu "HWDP" ;-)

© & ® PAZURTUPAKA 2006-2010